La Defénse

Za hranicí vnitřní Paříže se při pohledu na město z výšky rýsují obrysy mrakodrapů. Díváte se na La Defénse – obchodní čtvrť na západním okraji města, která je největším administrativním centrem v Evropě. S centrem Paříže je dopravně propojena linkou 1 a RER A (metro). Do Defénse přichází každý den pracovat 150 000 zaměstnanců.

Nejvyšší budovou je mrakodrap Tour First se svou výškou 231 m (v roce 2011 byla dokončena jeho rekonstrukce). Mrakodrapy zde byly postaveny ve třech etapách. V roce 1958 byl ze soukromých zdrojů postaven jako pilotní projekt výstavní palác CNIT (Centrum moderního průmyslu a technologií) a menší mrakodrapy (do 100 metrů). Na začátku 70. let zde v druhé etapě začaly vznikat další a vyšší mrakodrapy. Rychlý rozlet výstavby ale zastavila ropná krize v roce 1973. Třetí etapa výstavby se objevila o dalších deset let později. Po výstavbě Tour Montparnasse přímo v historické městské zástavbě mohou být nové mrakodrapy v Paříži stavěny pouze zde.

Grande Arch
Dominantou hlavního náměstí čtvrti je La Grande Arch – obrovská dutá krychle, do níž by se vešla katedrála Notre-Dame. Velká archa byla otevřena v roce 1989. Nachází se v ní umělecká galerie i konferenční centrum. Tento „oblouk“se tyčí na konci tzv. Velké osy, která vede od vítězného oblouku Carrousel u Louvru přes Vítězný oblouk na náměstí Charlese de Gaulla.

La Defénse
La Defénse - v levém rohu palác CNIT, v pozadí mrakodrap Tour Areva (184 m), pohled z Grande Arch

Grande Arch
La Defénse - Grande Arch

La Defénse
La Defénse - mrakodrap Tour Total z roku 1985 je se 187 m druhou nejvyšší budovou La Defénse

La Defénse
La Defénse - vlevo mrakodrap Tour T1 (185 m)


MapaMapa

Zobrazte si polohu této lokality přímo na mapě Paříže. ZobrazitTip: Chcete navštívit Paříž? Prohlédněte si nabídku zájezdů do Paříže.
Co turisty láká:
13,6 mil. Notre-Dame
10,5 mil. Sacré-Coeur
8,2 mil. Louvre
6,8 mil. Eiffelova věž
5,5 mil. Centre Pompidou
3,2 mil. Musée d'Orsay
3 mil. Město věd a prům.
1,5 mil. Vítězný oblouk

* počty turistů za rok